photo_2026-01-19_12-27-45
ISFT instituti delegatsiyasi Polsha safaridan salmoqli natijalar va Yevropa bilan hamkorlik shartnomalari bilan qaytdi
Zamonaviy dunyoda ta’lim chegaralarni bilmaydi. O‘zbekiston oliy ta’lim tizimini xalqaro standartlarga integratsiya qilish, yoshlarga jahon darajasidagi bilimlarni berish bugungi kunning bosh talabidir. Ana shunday ezgu maqsadni ko‘zlagan institutimiz delegatsiyasi Polshaga uyushtirilgan rasmiy xizmat safarini muvaffaqiyatli yakunlab, Samarqandga qaytdi.
Mazkur tashrif shunchaki tanishuv xarakterida emas, balki ikki davlat oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida mustahkam aloqalarni o‘rnatishga qaratilgan amaliy missiya bo‘ldi.
Joriy yilning 9-yanvar kuni ISFT instituti Samarqand filiali delegatsiyasi Polshaning Gdansk shahrida joylashgan, ko‘p asrlik tarixga va yuksak akademik nufuzga ega University of Gdańsk (Gdansk davlat universiteti)da mehmon bo‘ldi. Universitetning Huquq va boshqaruv fakultetida bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikning strategik yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Muzokaralar jarayoni konstruktiv ruhda, ochiqlik va o‘zaro ishonch tamoyillari asosida kechdi. Unda ISFT instituti Samarqand filiali direktori Abdumalik Soliev boshchiligidagi delegatsiya a’zolari — direktor o‘rinbosarlari Zokir Musinov, Zafar Madraimov hamda Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Azizbek Alisherov ishtirok etdilar. Mezbonlar tomonidan esa fakultet dekan o‘rinbosari, professor Marcin M. Wiszowaty hamda xalqaro aloqalar bo‘yicha mas’ul professor Edvardas Juchnevičius qatnashdi.
Delegatsiya safar davomida erishgan kelishuvlar O‘zbekiston yoshlari uchun Yevropa ta’limi eshiklarini keng ochib bermoqda, desak mubolag‘a bo‘lmaydi. Xususan:
— Erishilgan kelishuvga binoan, 2026-yilning mart oyidanoq ISFT institutining bir guruh iqtidorli talabalari Gdansk universitetida tahsil olishni boshlaydilar. Bu talabalarimiz uchun Yevropa huquq va boshqaruv maktabini bevosita o‘rganish imkoniyatidir.
— Tomonlar qo‘shma ta’lim dasturlarini ishlab chiqish va kelajakda bitiruvchilarga ikki tomonlama diplom (Double Degree) berish tizimini joriy etish bo‘yicha hamfikrlikka erishdilar.
— Ilmiy integratsiya: professor-o‘qituvchilar almashinuvi, hamkorlikda xalqaro konferensiyalar va ilmiy seminarlar tashkil etish rejalashtirilmoqda.

photo_2026-01-19_12-27-45
The ISFT Institute delegation returned from Poland with significant results and cooperation agreements with Europe
In the modern world, education knows no borders. Integrating Uzbekistan’s higher education system into international standards and providing young people with world-class knowledge are among today’s key priorities. With this noble goal, our institute’s delegation successfully completed an official visit to Poland and returned to Samarkand.
This visit was not merely introductory; it was a practical mission aimed at establishing strong ties between higher education institutions of the two countries.
On January 9 of this year, the delegation of the Samarkand branch of the ISFT Institute visited the University of Gdańsk — a university with centuries of history and high academic prestige, located in Gdańsk, Poland. At a high-level meeting held at the Faculty of Law and Administration, the strategic directions of bilateral cooperation were discussed.
The negotiations were conducted in a constructive spirit, based on the principles of openness and mutual trust. The ISFT delegation was led by Abdumalik Soliev, Director of the Samarkand branch, and included Deputy Directors Zokir Musinov and Zafar Madraimov, as well as Azizbek Alisherov, Head of the International Cooperation Department. On the host side, participants included Professor Marcin M. Wiszowaty, Vice-Dean of the Faculty, and Professor Edvardas Juchnevičius, responsible for international relations.
The agreements reached during the visit truly open wide the doors of European education for the youth of Uzbekistan. In particular:
— According to the agreement, starting from March 2026, a group of talented students from the ISFT Institute will begin studying at the University of Gdańsk. This offers our students a unique opportunity to directly experience the European school of law and administration.
— The parties agreed to develop joint educational programs and to introduce a double degree system for graduates in the future.
— Scientific integration: plans include the exchange of faculty members, as well as the joint organization of international conferences and academic seminars.
The representatives of the University of Gdańsk, while hosting the Uzbek delegation, highly praised the educational reforms in Uzbekistan and expressed their readiness for long-term partnership with the ISFT Institute.