Raqamli transformatsiya: biznes boshqaruvida yangi imkoniyatlar va zamonaviy tendensiyalar
Konfirensiyada raqamli transformatsiyaning biznes boshqaruvida tutgan o‘rnini va uning yangi imkoniyatlarini o‘rganish, zamonaviy tendensiyalarni muhokama qilish orqali tadbirkorlik sohasida raqamli yechimlarni joriy etish va samaradorligini oshirish yo‘llari muhokama qilindi.
Shu bilan birga:
• Raqamli texnologiyalarni qo‘llash orqali iqtisodiyotning turli sohalarida innovatsion rivojlanishni rag‘batlantirish
• Raqobatbardoshlikni kuchaytirish hamda raqamli iqtisodiyotga moslashish imkoniyatlari ham ko‘rib chiqildi.

Digital Transformation: New Opportunities and Current Trends in Business Management
The main goal of the event was to explore the role of digital transformation in business management, discussing its new opportunities and current trends. The conference explored ways of implementing digital solutions in business activities to improve their efficiency.
It also discussed the stimulation of innovative development in various sectors of the economy with the help of digital technologies, strengthening competitiveness and adaptation to the digital economy.
More than 300 scientific articles from researchers of our republic were submitted for participation in the conference, of which 200 were selected for discussion.