photo_2024-10-11_09-38-48
Joriy yilning 29-sentyabr 4 oktyabr kunlari Sochi shahridagi "Sirius" ta’lim markazida “Moliyaviy xavfsizlik” yo‘nalishi bo‘yicha IV Xalqaro talabalar olimpiadasi bo‘lib o‘tdi. Unda 36 davlatdan, jumladan, O‘zbekistondan ham talabalar ishtirok etdi.
Xalqaro talabalar olimpiadasining asosiy maqsadi:
• Yoshlarning iqtisodiy, moliyaviy, huquqiy va axborotlar bo‘yicha savodxonligini oshirish va yangicha fikrlash ko‘nikmalarini shakllantirish;
• Moliyaviy xavfsizlik sohasida yuqori bilim, ko‘nikma va malakalarga ega bo‘lgan iqtidorli yoshlarni aniqlash va ularni qo‘llab-quvvatlash;
• Moliyaviy xavfsizlik sohasida yoshlarni ish bilan ta’minlash va kasbiy o‘sish yo‘nalishlarini aniqlashda amaliy ko‘maklar berish;
• Yoshlarning moliyaviy xavfsizlik sohasidagi qiziqishlari va ijodiy faolliklarini oshirish;
• Moliyaviy xavfsizlik yo‘nalishida iqtidorli yoshlarning ilmiy tadqiqot faoliyatlarini ommalashtirish va qo‘llab-quvvatlashdan iboratdir.
Xalqaro olimpiada jahon miqyosida to‘rtinchi bor tashkil etilayotgan bo‘lib, tashkilotchilar Rossiya Federatsiyasi fan va oliy ta’lim vazirligi, Moliyaviy monitoring bo‘yicha Federal xizmat (ROSFINMONITORING), Moliyaviy monitoring bo‘yicha Xalqaro o‘quv-uslubiy markaz (MUMSFM) hisoblanadi.
Xalqaro olimpiadada Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish  bo‘yicha Yevroosiyo guruhi (EAG)ga a’zo bo‘lgan: Rossiya, Belorussiya, O‘zbekiston, Tojikiston, Qozog‘iston, Turkmaniston, Qirg‘iziston va BRIKS ga a’zo davlatlar: Hindiston, Xitoy, Braziliya, Afrika va boshqa mamlakatlardan, shuningdek Xalqaro tarmoq istituti (MSI)ga a’zo bo‘lgan 50 dan ortiq Oliy ta’lim muassasa vakillaridan 600 nafar talabalar ishtirok etdi.
ISFT institutidan ekspert-nazoratchi sifatida: — ilmiy va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Azizov Tuxtamish Azamovich; — magistratura bo‘limi rahbari Xamidova Faridaxon Abdulkarim qizi; — institut professori Isroilov Baxodir Ibragimovichlar ishtirok etishdi.
Xalqaro talabalar olimpiadasi doirasida ko‘plab master – klass, diskussiya, loyihaviy ishlar tadqimotlari, sport musobaqalari bo‘lib o‘tdi.
Xalqaro olimpiada doirasida Xalqaro tarmoq instituti Kengashining 21-yig‘ilishi ham bo‘lib o‘tdi. Kengashda Xalqaro tarmoq institutiga a’zo Oliy ta’lim muassasalarida o‘quv, o‘quv-uslubiy, ilmiy tadqiqot sohasida amalga oshirilayotgan vazifalar muhokama qilindi. Shu bilan birgalikda Olimpiada harakatini rivojlantirishga qo‘shgan alohida hissalari uchun delegatsiyaning bir qator vakillari faxriy yorliqlar bilan taqdirlandilar.

photo_2024-10-11_09-38-48
С 29 сентября по 4 октября текущего года в образовательном центре "Сириус" города Сочи состоялась IV Международная студенческая олимпиада по направлению "Финансовая безопасность." В нем приняли участие студенты из 36 стран, в том числе Узбекистана.
Основная цель Международной студенческой олимпиады:
• Повышение экономической, финансовой, правовой и информационной грамотности молодежи и формирование навыков нового мышления;
• Выявление и поддержка талантливой молодежи, обладающей высокими знаниями, навыками и квалификацией в сфере финансовой безопасности;
• Оказание практической помощи в обеспечении занятости и определении направлений профессионального роста молодежи в сфере финансовой безопасности;
• Повышение интереса и творческой активности молодежи в сфере финансовой безопасности;
• Популяризация и поддержка научно-исследовательской деятельности талантливой молодежи в области финансовой безопасности.
Организаторами Международной олимпиады являются Министерство науки и высшего образования Российской Федерации, Федеральная служба по финансовому мониторингу (РОСФИНМОНИТОРИНГ), Международный учебно-методический центр по финансовому мониторингу (МУЦФМ).
Член Евроазиатской группы по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения (ЕАГ):
В мероприятии приняли участие 600 студентов из России, Беларуси, Узбекистана, Таджикистана, Казахстана, Туркменистана, Кыргызстана и стран-членов БРИКС: Индии, Китая, Бразилии, Африки и других стран, а также из более 50 высших образовательных учреждений, входящих в Международный институт отрасли (МСИ).
В качестве эксперта-наблюдателя от института ISFT назначены: - проректор по науке и инновациям Азизов Тухтамиш Азамович; - руководитель отдела магистратуры Хамидова Фаридахон Абдулкарим кизи; - профессор института Исроилов Баходир Ибрагимович.
В рамках международной студенческой олимпиады состоялось множество мастер-классов, дискуссий, исследований проектных работ, спортивных соревнований.
В рамках международной олимпиады состоялось 21-е заседание Совета Международного сетевого института. На совещании обсуждены задачи, реализуемые в сфере учебных, учебно-методических и научно-исследовательских работ в высших образовательных учреждениях, входящих в Международный сетевой институт. Наряду с этим ряд представителей делегации были награждены почетными грамотами за особый вклад в развитие Олимпийского движения.