photo_2024-10-11_09-38-48
Joriy yilning 29-sentyabr 4 oktyabr kunlari Sochi shahridagi "Sirius" ta’lim markazida “Moliyaviy xavfsizlik” yo‘nalishi bo‘yicha IV Xalqaro talabalar olimpiadasi bo‘lib o‘tdi. Unda 36 davlatdan, jumladan, O‘zbekistondan ham talabalar ishtirok etdi.
Xalqaro talabalar olimpiadasining asosiy maqsadi:
• Yoshlarning iqtisodiy, moliyaviy, huquqiy va axborotlar bo‘yicha savodxonligini oshirish va yangicha fikrlash ko‘nikmalarini shakllantirish;
• Moliyaviy xavfsizlik sohasida yuqori bilim, ko‘nikma va malakalarga ega bo‘lgan iqtidorli yoshlarni aniqlash va ularni qo‘llab-quvvatlash;
• Moliyaviy xavfsizlik sohasida yoshlarni ish bilan ta’minlash va kasbiy o‘sish yo‘nalishlarini aniqlashda amaliy ko‘maklar berish;
• Yoshlarning moliyaviy xavfsizlik sohasidagi qiziqishlari va ijodiy faolliklarini oshirish;
• Moliyaviy xavfsizlik yo‘nalishida iqtidorli yoshlarning ilmiy tadqiqot faoliyatlarini ommalashtirish va qo‘llab-quvvatlashdan iboratdir.
Xalqaro olimpiada jahon miqyosida to‘rtinchi bor tashkil etilayotgan bo‘lib, tashkilotchilar Rossiya Federatsiyasi fan va oliy ta’lim vazirligi, Moliyaviy monitoring bo‘yicha Federal xizmat (ROSFINMONITORING), Moliyaviy monitoring bo‘yicha Xalqaro o‘quv-uslubiy markaz (MUMSFM) hisoblanadi.
Xalqaro olimpiadada Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish  bo‘yicha Yevroosiyo guruhi (EAG)ga a’zo bo‘lgan: Rossiya, Belorussiya, O‘zbekiston, Tojikiston, Qozog‘iston, Turkmaniston, Qirg‘iziston va BRIKS ga a’zo davlatlar: Hindiston, Xitoy, Braziliya, Afrika va boshqa mamlakatlardan, shuningdek Xalqaro tarmoq istituti (MSI)ga a’zo bo‘lgan 50 dan ortiq Oliy ta’lim muassasa vakillaridan 600 nafar talabalar ishtirok etdi.
ISFT institutidan ekspert-nazoratchi sifatida: — ilmiy va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Azizov Tuxtamish Azamovich; — magistratura bo‘limi rahbari Xamidova Faridaxon Abdulkarim qizi; — institut professori Isroilov Baxodir Ibragimovichlar ishtirok etishdi.
Xalqaro talabalar olimpiadasi doirasida ko‘plab master – klass, diskussiya, loyihaviy ishlar tadqimotlari, sport musobaqalari bo‘lib o‘tdi.
Xalqaro olimpiada doirasida Xalqaro tarmoq instituti Kengashining 21-yig‘ilishi ham bo‘lib o‘tdi. Kengashda Xalqaro tarmoq institutiga a’zo Oliy ta’lim muassasalarida o‘quv, o‘quv-uslubiy, ilmiy tadqiqot sohasida amalga oshirilayotgan vazifalar muhokama qilindi. Shu bilan birgalikda Olimpiada harakatini rivojlantirishga qo‘shgan alohida hissalari uchun delegatsiyaning bir qator vakillari faxriy yorliqlar bilan taqdirlandilar.

photo_2024-10-11_09-38-48
From 29 September to 4 October this year, the IV International Student Olympiad in the direction of "Financial Security" was held in the educational centre "Sirius" in Sochi. It was attended by students from 36 countries, including Uzbekistan.
The main goal of the International Student Olympiad:
• Increasing economic, financial, legal and information literacy of young people and formation of new thinking skills;
• Identification and support of talented young people with high knowledge, skills and qualifications in the field of financial security;
• Providing practical assistance in providing employment and identifying areas of professional growth of young people in the field of financial security;
• Increasing interest and creative activity of young people in the field of financial security;
• Promoting the development of new skills in the field of financial security.
The organisers of the International Olympiad are the Ministry of Science and Higher Education of the Russian Federation, the Federal Financial Monitoring Service (ROSFINMONITORING), the International Training and Methodological Centre for Financial Monitoring (ITCFM). Member of the Euro-Asian Group on Combating Money Laundering, Financing of Terrorism and Financing the Proliferation of Weapons of Mass Destruction (EAG): 600 students from Russia, Belarus, Uzbekistan, Tajikistan, Kazakhstan, Turkmenistan, Kyrgyzstan and BRICS member countries: India, China, Brazil, Africa and other countries, as well as from more than 50 higher education institutions belonging to the International Institute of Industry (IIE) took part in the event. As an expert observer from the ISFT institute are appointed: - vice-rector for science and innovations Azizov Tukhtamish Azamovich; - head of the department of master's studies Khamidova Faridakhon Abdulkarim kizi; - professor of the institute Isroilov Bahodir Ibragimovich. Within the framework of the International Student Olympiad a lot of master-classes, discussions, research of project works, sports competitions took place. The 21st meeting of the Council of the International Network Institute was held within the framework of the International Olympiad. The meeting discussed the tasks realised in the sphere of educational, teaching, methodological and research works in higher educational institutions that are members of the International Network Institute. At the same time, a number of representatives of the delegation were awarded certificates of honour for their special contribution to the development of the Olympic Movement.